Risdon Brook Dam

Poster Competition

National Water Week 2016 TasWater poster competition:
Water, life, growth

The 2016 National Water Week TasWater poster competition has resulted in over 589 entries from primary school students across Tasmania. The theme for this year is ‘water, life, growth’. 

TasWater National Water Week 2016 poster.png 

Exhibitions
Poster entries will be displayed during National Water Week (16-22 October) in the following LINCs across the state:

  • Rosny LINC
  • Orford Library 
  • Glenorchy LINC 
  • Launceston LINC 
  • Scottsdale LINC 
  • Burnie LINC
  • Devonport LINC
  • Rosebery Library + OAC
  • Smithton Library + OAC
  • Wynyard Library + OAC
  • Zeehan Library + OAC

We are grateful to LINC for their continued support of National Water Week.

And the 2016 winners are:
The quality of the posters meant that judging was not an easy task, we even had to add an additional third place in the grade 5 and 6 category because the judging panel was split! Luckily we were assisted by Master of Arts Lily Miller.  All students should be very proud of their posters.

Grade: Prep
First prize – Maddison S, Somerset Primary School
Second prize – Laylah G, Somerset Primary School
Third prize – Erin M, Somerset Primary School 

Grade: 1 and 2
First prize – Isobel M, St Cuthbert’s Catholic School
Second prize – Joshua T, St Cuthbert’s Catholic School
Third prize – Ruby K, Devonport Christian School

Grade: 3 and 4
First prize – Lilly L, Geeveston Primary School
Second prize – Sharlie H, Scottsdale Primary School
Third prize – Dylan H, Scottsdale Primary School

Grade: 5 and 6
First prize – Lydia R, Hagley Farm Primary School
Second prize – Nicole W, Invermay Primary School
Equal third prize – Kael N, Hagley Farm Primary School
Equal third prize – Trista A, Our Lady of Lourdes Catholic School

Schools of all first prize winning students also receive a pack of water themed books for their library.

2016 Winning posters
Grade: Prep
In order of first place, second place and third place.

1st Prep Maddison.jpg  2nd Prep Laylah 3rd Prep Erin

 

Grade: 1 and 2
In order of first place, second place and third place.

1st 1 2 Isobel 2nd 1 2 Joshua 3rd 1 2 Ruby

 

Grade: 3 and 4
In order of first place, second place and third place.

1st 3 4 Lilly  2nd 3 4 Sharlie  3rd 3 4 Dylan 

 

Grade: 5 and 6 
In order of first place, second place and (equal) third place.

1st 5 6 Lydia                            2nd 5 6 Nicole     
 3rd 5 6 Kael 3rd 5 6 Trista